AKK Nedir? Adil Kullanım Kotası Nedir?

AKK Nedir? Adil Kullanım Kotası Nedir?

Akk Nedir? (Adil Kullanım Kotası)

İnternet günümüz dünyasında her evde bulunmaktadır. Sahip olduğumuz internet sayesinde birçok araştırma yapabilmekte, dizi veya televizyonları direk canlı olarak izleyebilmekte, arkadaş edinebilmekteyiz. İnternet kullanan nüfus arttıktan sonra birçok firma bu sektörün içinde yer alıp rekabet etmeye başlamıştır. Sınırsız internet paketleri, daha hızlı internet gibi birçok hizmet ile müşteri karşımıza çıktılar. Fakat bu hizmetlerle birlikte firmalar AKK (adil kullanım kotası) adı verilen bir sistemle olayı dengelemeye çalıştılar. AKK’nı bir cümle ile özetlemek istersek; kullandığınız tarife veya pakete bağlı olarak belirli bir kullanım yaptıktan sonra internet sağlayıcı firmanız tarafınızdan internetinizin hızının düşürülmesidir.

AKK sistemi ülkemizde ilk olarak kullanılmaya başladığında kullanıcılar tarafından bir çok kez şikayet edildi ve hüsrana uğrattı. Bunun nedeni ise internet hızınızın ve tarifenizin bir önemi olmadan Adil Kullanım Kotasına ulaştığınız zaman internetinizin hızı 1 Mbps gibi bir hıza düşmesi. Bu hızda da internetinizde hiçbir şekilde işlem yapamamakta ve onu kullanamamaktasınız.

Fakat halkın firmalara yüklenmesi ile devlet bu konu hakkında belirli düzenlemeler yaptı. Adil Kullanım Kotası dolduktan sonra internet hızınız 3 Mbps hıza düşmektedir. Bu hızda da günlük rutin işler yapabilirsiniz. Sosyal ağlara bağlanabilir haberleri ve maillerinizi kontrol edebilirsiniz. Diğer yandan film ve video izlemek gibi olaylar bu hızda işkence durumuna gelmektedir.

AKK Türkiye’de kullanılmasının sebebi ise alt yapı yetersizliği ile ilgilidir. Alt yapı ülkemizde internet kullanan nüfusu karşılayacak kadar yeterli değildir ve olası bir aşırı yükleme anında çökebilir. Bu sistem bu aşırı yüklenmenin önüne geçmek amaçlı kullanılmaktadır.

Fakat yenilenen altyapı sayesinde şu an ki durumda AKK kullanımının kalkması için devlet ve firmalar ortak çalışmalar yürütmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.