Anahtar kelime nedir ?

Anahtar kelime nedir ?

Anahtar kelime nedir?

            Birçoğumuz anahtar kelime ile uzaktan da olsa tanışıyoruz. Özellikle yazarlar bu sözün ne anlam ifade ettiğini çok iyi bilir.

            Eğer her hangi bir dergi, gazete veya herhangi bir site için sizden makale yazmanız isteniyorsa konu ile ilgili size anahtar kelime sunulur. Anahtar kelime nedir? Yazacağınız makalenin ana temasını belirleyen söz veya söz birimi anahtar kelimedir. Genelde anahtar kelime yazının özetini bile yansıtabilir. Örneğin sizden Atatürk’ün tarihimizde oynadığı rolü ile ilgili yazı yazmanız istendi. Anahtar kelime olarak ister bir söz: “Atatürk”, isterse de cümle kullanabilirsiniz: “Atatürk kimdir?”

            Göründüğü gibi anahtar kelime soru şeklinde de olabilir. Sizin makalenin içeriğini anahtar kelime tanımlar. Bu bir nevi giriş gibidir.

            Eğer yazı (veya makale) bir yemek olsaydı, anahtar kelime size sunulan menü olardı. Anahtar kelime içeriğin özetini sergiler. Anahtar kelime yazıda esas temeldir. Makalenin özü sayılan anahtar kelimeler asıl vurgulanması gereken sözlerden oluşur. Yazar için kolaylık sağlanması açısından birçok siteler yazılacak makaleler için anahtar kelimeler sunar. Bu kelimelerden yola çıkarak temadan uzaklaşmadan okuyucuya daha dolgun bilgi aktara bilirsiniz.

            Başlık olarak da kullanıla bilen anahtar kelimeler yazar için düşünce kapılarını açar ve kendini daha geniş ifade etmesinde yardımcı olur. Ana temadan uzak kullanılan söz veya söz gurubu anahtar kelime sayılmaz.

            Bir veya birden fazla kelimenin bir araya gelerek oluşturduğu anlam içeren, yazının özü-anahtar kelimelerdir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.