Anahtar kelime nedir ?

Anahtar kelime nedir ?

Anahtar kelime nedir?

            Birçoğumuz anahtar kelime ile uzaktan da olsa tanışıyoruz. Özellikle yazarlar bu sözün ne anlam ifade ettiğini çok iyi bilir.

            Eğer her hangi bir dergi, gazete veya herhangi bir site için sizden makale yazmanız isteniyorsa konu ile ilgili size anahtar kelime sunulur. Anahtar kelime nedir? Yazacağınız makalenin ana temasını belirleyen söz veya söz birimi anahtar kelimedir. Genelde anahtar kelime yazının özetini bile yansıtabilir. Örneğin sizden Atatürk’ün tarihimizde oynadığı rolü ile ilgili yazı yazmanız istendi. Anahtar kelime olarak ister bir söz: “Atatürk”, isterse de cümle kullanabilirsiniz: “Atatürk kimdir?”

            Göründüğü gibi anahtar kelime soru şeklinde de olabilir. Sizin makalenin içeriğini anahtar kelime tanımlar. Bu bir nevi giriş gibidir.

            Eğer yazı (veya makale) bir yemek olsaydı, anahtar kelime size sunulan menü olardı. Anahtar kelime içeriğin özetini sergiler. Anahtar kelime yazıda esas temeldir. Makalenin özü sayılan anahtar kelimeler asıl vurgulanması gereken sözlerden oluşur. Yazar için kolaylık sağlanması açısından birçok siteler yazılacak makaleler için anahtar kelimeler sunar. Bu kelimelerden yola çıkarak temadan uzaklaşmadan okuyucuya daha dolgun bilgi aktara bilirsiniz.

            Başlık olarak da kullanıla bilen anahtar kelimeler yazar için düşünce kapılarını açar ve kendini daha geniş ifade etmesinde yardımcı olur. Ana temadan uzak kullanılan söz veya söz gurubu anahtar kelime sayılmaz.

            Bir veya birden fazla kelimenin bir araya gelerek oluşturduğu anlam içeren, yazının özü-anahtar kelimelerdir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

7 yorum

  1. 【保養】乾燥地方外遊美容+彩妝分享 – Katerina的花俏部落格 •Beauty •Fashion •Lifestyle 【保養】乾燥地方外遊美容+彩妝分享, Katerina的花俏部落格 •Beauty •Fashion •Lifestyle: 【保養】乾燥地方外遊美容+彩妝分享, Katerina的花俏部落格 •Beauty •Fashion •Lifestyle

  2. Colour Crush™哑致唇膏唇部The Body Shop® 从 The Body Shop 购买 Colour Crush™哑致唇膏 : 哑致唇妆绝对是今季潮流的主调。全新哑色润泽唇膏,蕴含社群贸易有机蜂蜡、巴西果仁油、坚果油及天然有机椰子油,质地水润质感柔滑,高显色度,轻易缔造柔润哑致唇妆。*备有Jaipur Pink、Osaka Blush、Porto Grape和Orleans Scarlet四款色调;不含麸质、胭脂红、石蜡及矿物油,100素食者适用。

  3. Crystal Palace manager Sam Allardyce is keen to raid his former club Sunderland for left-back Patrick Van Aanholt. The Black Cats could be willing to sell to raise transfer funds. Patrick van Aanholt emerges as Crystal Palace target, with boss Sam Allardyce keen to raid former side

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.