Html Nedir?

Html Nedir?

Html Nedir?

            Html’nin açılımı Hypertext Markup Language’dir. Html denilen şey kod parçalarından oluşmakta olan bir sistemdir. Belgeleri birbirine bağlayabilmek için kullanılmakta olan Hypertext’ler çok güçlüdür. İnternet üzerinde yaşamakta olan World Wide Web yani kısacası WWW ya da WEB, HTML sisteminin arkasında etkileşimli olduğu, çok platformu olan, client7 server ve multimedia uygulamalarını yaratabilmek amacı ile kullanılmaktadır. Web seslerden, resimlerden ve formatlı metinlerden oluşmakta olan yaşayan belgelerden oluşmaktadır. İşte bu belgeler Webspace denilmekte olan alanları oluşturmaktadır. Webspace, home page etrafında birikmiş olan linkli olan sayfalardan oluşmaktadır.

            Linkler Webspace’nin içinde bulunmakta olan bir iç adres ya da dış kaynaklı olan bir adres olabilir. Home page, bilgi paylaşımını sağlayabilmek amacı ile kullanılmakta olan sanal bir buluşma ortamı olmaktadır. HTML aslında programa dili olmamaktadır. Programa dili, bir sürü prosedürü olan ve açıklamadan oluşan ve genellikle dış veriye ulaşmayı amaçlayan bir şeydir. HTML belgesi ise verinin tam kendisidir.

            HTML verilerin içerisine yerleştirilmiş olan “tag” parçalarının, metnin, belgenin, bu verileri okuyan tarayıcının yani browser’in verileri nasıl işleyecek olduğunu belirlemektedir. Geleneksek yayıncılıkta ise yazar hazırlamış olduğu içeriği editöre verir ve editör kendisine verilmiş olan bu içeriği düzenler, basım için hazırlar. Son işlemde de belge basılır. Oluşturulmuş olan bu belgeler Web server üzerinden yayınlanmaktadır. Bu iş okuyuculara dağıtılmaz, okuyucular tarafından ziyaret edilir

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.