Java nedir ne işe yarar?

Java nedir ne işe yarar?

Java nedir ne işe yarar?

            Web sitelerinin çalışma prensibine kısaca değinecek olursak internete bağlı bulunan bir istemci bilgisayarı server bilgisayarından bir istekte bulunur ve bu isteğe karşılık kod tekrar istemci bilgisayarına gönderilir. Bu istek gönderme ve geri alma işleminde hem veri alış-verişi olur hem de belirli bir zaman geçmektedir. Web siteleri İnternet Explorer, Google Chrome gibi internet tarayıcıları vasıtasıyla görüntülenmektedir ve bu internet tarayıcıları HTML denilen bir yazılım dilinden anlamaktadır.

            Yukarıda da belirttiğimiz gibi istemci ve server bilgisayarların arasındaki veri alış-verişi hem internet kotamızı düşürmekte hem de web sayfasının yüklenme süresini etkilemektedir. Hem veri kullanımını azaltmak hem de sayfaların yüklenme hızını yükseltmek için bir takım işlemlerin istemci tarafında yapılması mantıklıdır. Örneğin bir web sayfasındaki bir formda, forma girilen verilerin doğruluğunu server tarafında kontrol etmektense istemci tarafında kontrol etmek sayfanın birden fazla server tarafına gidip tekrar istemci bilgisayarına gönderilmesinin önüne geçecektir.

            Bir script programlama dili olan Java programlama dili web sitelerinde yazılan scriptler sayesinde istemci bilgisayarında bir takım işlemlerin yapıldığı bir dildir. Yukarıda verdiğimiz örneğe gelecek olursak formdaki verilerin doğruluğunu Java kodları ile kontrol ederek veri kullanımının önüne geçmenin yanında aynı zamanda da sayfanın gereksiz yere server tarafına gönderilmeden istemci tarafında kontrolleri yapılarak zamandan kazanırız. Bunun yanında Java programlama dili ile web sitelerine hareketli nesneler koyabilir, açılan menüler gibi bir takım menüler de oluşturabilirsiniz.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.