Localhost Nedir?

Localhost Nedir?

Localhost Nedir?

            Kişisel bilgisayarlara sınırlı hizmet servisi localhost demektir. Localhost tüm dünyada sadece üzerinde yetkili olan kullanıcılar için açık olacaktır.

            Web tarayıcınız üzerinden htp://127.0.011 yazılarak veya hpt://localhost yazarak ulaşmanız mümkündür. Tabi ki sadece bu ulaşmak için mümkün değildir bilgisayarınızda bir sunucu yazılımı kurmak zorundasınız. Bu sunucu yazılımı olmadan acılan sayfalara ulaşmak mümkün olmaz.

            Localhost ne işe yarar, üzerinden kurulan çeşitli yazılımlar ile local bir sunucuya bilgisayarınız çevrilmektedir. Bu şekilde internet siteniz varsa yayınlamanız mümkün olur. Php ve Mysql veri tabanlı siteler kurmanız mümkün olmaktadır. Yazılımcılar için yazmış oldukları scriptleri eğer tasarımcıysanız web sitenizin nasıl göründüğünü inceleme şansınız bulunmaktadır.

            Localhost normal bilgisayarlarda kapalı durumdadır yayın yapabilmesi için üzerinde bir takım programlar kurmak ve sunucu özelliği kazandırmak gerekmektedir. Sunucu işletim sistemi hazır olarak geldiğinden dolayı bu işlemi yapmak çok zor olmamaktadır. Son kullanıcı işletim sistemlerinde bu iş biraz uğraştırmaktadır.

            Bazı yazılımlar ile bu işi kolay kılmak mümkün olmaktadır. Bilgisayarınızda localhost aktif hale getiren bazı programlar Wampserver, Appserver, Xampp gibi programlar ile aktif etme işlemi daha kolay yapılması mümkündür.

            Bu programların yardımı ile localhost aktif hale çok kolay gelmektedir. Php ve Mysql kullanılarak bilgisayarınız yayın yapmaya hazır hale getirilmektedir. Localhost’da bizden başka kimsenin erişmesi mümkün mü? Localhost üzerinden yayın yapan bir siteyi kimsenin görmesi mümkün değildir. Lakin modeminizin dış IP statik Ip çevrilmesi durumunda gelen bu istekler localhost’da yönlendirilir. Bu şekilde localhost’taki siteniz dış dünyaya açılmış olur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.