Php İle Asp Arasında Farklar Nelerdir?

Php İle Asp Arasında Farklar Nelerdir?

Php İle Asp Arasında Farklar Nelerdir?

            Öncelikle PHP nedir ona bakalım, Açık kaynak kodlara sahip, kod yazmayı sevmeyen için geliştirilmiş olan web dilidir. Html kodları içinde hızlıca sunucu taraflı kodlar yazılarak çalıştırılmasını sağlamaktadır. Bu dil oldukça çok yazılımcı tarafından kullanılmaktadır. Linux ortamlarında bile rahat bir şekilde kullanım sağlamaktadır. Kod yazmayı sevmeyen herkesin kullanım gözdesi olmuştur. Kullanımı ve öğrenimi çok kolay olmakla beraber öğrenim süresi temel düzey için bir kaç haftayı alır.

            ASP nedir şimdi buna bakalım, Microsoft’tun ortak dil kütüphanesi olarak geliştirilmiş olan, hızlı web sitesi oluşturmak için kullanılan C# NET ve VB.NET gibi çok kullanımı yaygın diller ile sunucu taraflı çalışma özelliği olan teknolojisidir. Çalışması için Internet Information Sever, Framework gibi ortamlara ihtiyaç duymaktadır.

            Asp hızlı bir web sitesi geliştirmek için kullanıldığından, kullanıcı sayısının az olduğu projelerde rahatlık içinde kullanılması uygundur. böylece çok kısa zamanda çok daha fazla işe yaraması mümkün olarak web sitesi yapılması mümkündür. Bugün e-ticaret ve blog sistemler bile bu diller kullanılmaktadır.

            PHP birçok blog ve CMS sistemlerinde kullanılmaktadır. Küçük veya büyük ölçekli tüm projelerde rahatlıkla kullanılması mümkün olan bir dildir. Ancak HTLM kodları arasında yazım çok büyük proje yönetimlerinde rahatlık ile kullanımı zor olmaktadır. Büyük proje yönetimlerinde birden fazla programcı çalışması gereken projelerde farklı teknolojilerin kullanımı daha uyun olur. Her ikisi de sunucu tarafından çalıştığından dolayı browser tabanlı diller göre çok yavaştırlar.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Php İle Asp

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.