Web Sitesi Açmak İçin Gerekenler Nelerdir?

Web Sitesi Açmak İçin Gerekenler Nelerdir?

İnternet sitesi pek çok şirket veya kurum için olmazsa olmazdır. Özellikle teknolojiyle iç içe geçmiş günümüz dünyasında internet her şeyi etkilemektedir. Web sitesi açmak ve internet hayatına atılmak oldukça kolay olan bazı süreçler içermektedir. Öncelikle web sitesi açmak isteyen şirket veya kişi Domain adı verilen alan adı kaydı yaptırmalıdır. Alan adı bir çeşit adrestir. Açılan web sitenin adını ve .com, .org, .net gibi bir uzantı belirlenir. Ancak alan adı belirlerken kişiye özgü bir ad olması gerekmektedir.

 

Daha önce kullanılan bir ad alınamayacaktır. Daha sonra yapılması gereken işlem Hosting adı verilen sunucu alanı almaktır. Hosting ikiye ayrılmaktadır. Bunlardan ilki paylaşımlı hosting adı verilen sunucu alanıdır. Bu alanda başka siteler ile birlikte paylaşımda bulunulmaktadır. Site trafiği az olan siteler için önerilmektedir. Bir diğeri ise paylaşımsız hostingdir. Bu seçenekte ise sadece bir siteye özel bir alan oluşturulmaktadır ve bu seçenek genellikle site trafiği fazla olan siteler için tavsiye edilmektedir. Bu iki aşama site kurulumunun temel bileşenleridir.

 

Buradan sonra yapılması gereken işlemlerden ilki internet HTML, CSS gibi internet kodlama dillerini öğrenmektir. Daha sonra FTP olarak adlandırılan dosya transfer sisteminin öğrenilmesi ve doğru şekilde anlaşılması gerekmektedir. Bu protokol site sistemine dosyaları yükleme veya silme işlemini gerçekleştirmektedir. Son olarak yapılması gereken şey sitenin statik mi yoksa dinamik olduğuna karar vermektir. Statik site sadece yöneticinin bir şeyler paylaşabileceği tek taraflı site çeşididir. Dinamik site ise etkileşimli site çeşididir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.