WordPress nasıl kurulur? Detaylı anlatım

WordPress nasıl kurulur? Detaylı anlatım

WordPress nasıl kurulur?

            Birçok sitenin alt yapısını oluşturan, blog açmak veya kişisel profesyonel bir site kurmak isteyenlerin tercih ettiği sitelerden biri olan WordPress internette aktif olarak kullanılmaktadır. WordPress alt yapısıyla kurulabilen blog ve siteler sonradan özgürce geliştirilebilmektedir.

            Basamaklar dikkatle takip edilirse WordPress kurulumu sorunsuzca başarılabilecektir. Bu alt yapının kurulması için öncelikle internet kesintisi olmayacağından emin olunan bir bilgisayara ihtiyaç duyulacaktır. Ayrıca bir host, bir domain, bir veri tabanı ihtiyaçlarınız arasındadır.

Alan adı ve Host

            Web sitesinin adresi demek olan alan adı hosta yönlendirilmişse kurulum başlatılabilir. Hostlar ücretli veya ücretsiz olabilir ancak tavsiye edilen ücretli olanlardır.

WordPress dosyalarının indirilmesi

            WordPress’in son sürümü bilgisayara indirilmeli ve dosyalar hosta atılmalıdır.

FTP ile bağlanma

            FTP, WordPress dosyalarını hoşta göndermede aracılık etmekte olan bir dosya göndericidir. Siteye bağlanarak indirilmiş olan wordpress dosyaları kopyalanmalıdır. FTP olarak Filezilla önerilebilir. Dosyalar daha sonra da servere gönderilecektir. Bunun için host kullanıcı panelinden de öğrenilebilecek server adresinden başka isim ve şifre gerekecektir.

WordPress kurulumu

            Kurulacak site adresine giderek hoşta aktarılmış olan dosyalar siteye kurulmalıdır. Siteye girilince karşınıza çıkacak kurulum sayfasında “İleri” butonuna tıklayarak kurulumu başlatın.

Database oluşturma

            Girilen panelden “Database oluşturma” butonu bulunup MySQL bilgilerini girerek Database’ınızı oluşturun.

Server bağlantısı

            Wp-config.php dosyası oluşturduktan sonra Server bağlantısı yapılmalıdır. Dosyaların Web servere gönderilmesinin ardından kurulum tamamlanmış sayılır. Sistemin verdiği kullanıcı adı ve şifrenizi bir yere kaydetmeyi unutmayın.

Giriş

            Artık sitenize admin sayfasından giriş yapıp kullanmaya başlayabilirsiniz. Sonradan tema, şifre değişikliği gibi her türlü değişiklik yapılabilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

  1. çok güzel bize bu bilgi paylaştığın için cani gönülden teşekkür ederimçok güzel bize bu bilgi paylaştığın için cani gönülden teşekkür ederim

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.